• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Juliusz Studnicki (1906-1978). Twórcy i założyciele szkoły sopockiej

Wystawą dzieł Juliusza Studnickiego (1906-1978), jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, Muzeum  Sopotu powraca do tradycji prezentacji twórczości artystów związanych ze środowiskiem sopockim. Będzie to już trzecia odsłona z cyklu "Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej", wcześniej  prezentowano prace Józefy Wnukowej oraz Artura Nachta Samborskiego.

Wernisaż wystawy - 24 stycznia 2015 godz. 17.00.
Wystawa trwać będzie od 25 stycznia do 31 marca 2015 roku.

Godziny otwarcia:
wtorek-piątek (oprócz czwartku) - 10.00-16.00
czwartek - 11.00-17.00
sobota-niedziela - 10.00-16.00
poniedziałek - nieczynne.

Celem wystawy jest usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy o spuściźnie artystycznej Juliusza Studnickiego, przybliżenie mieszkańcom Sopotu oraz Trójmiasta twórczości artysty, a także wykazanie jego znacznego wkładu i zaangażowania w tworzenie polskiego życia kulturalnego. Będzie to pierwsza od ponad trzydziestu lat ekspozycja w sposób wyczerpujący opisująca zagadnienia związane z życiem i twórczością tego artysty.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć bogatą i różnorodną, ale rozproszoną twórczość Studnickiego (akwarele, gwasze, malarstwo olejne sztalugowe oraz architektoniczne). Prace pochodzić będą ze zbiorów najważniejszych ośrodków muzealnych w kraju oraz nigdy wcześniej nie pokazywanych kolekcji prywatnych.
Wystawa dorobku artysty zostanie pokazana w porządku chronologicznym, począwszy od okresu międzywojennego, a skończywszy na późnych latach 70. XX wieku. Dzięki takiemu założeniu, ekspozycja składająca się z kilku modułów merytorycznych, pozwali prześledzić w sposób uporządkowany przemiany jakie zachodziły w twórczości artysty w różnych etapach jego życia. Wystawa zorganizowana została we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach obchodów 70-lecia uczelni.

Na wystawie zobaczymy rzadko prezentowane prace Studnickiego z kolekcji prywatnych oraz dzieła ze zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Andrzej Zagrobelny - kurator wystawy.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, Rektor ASP w Warszawie - prof. Adam Myjak, rektor ASP w Krakowie - prof. Stanisław Tabisz oraz Prezydent Miasta Sopotu - Jacek Karnowski.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
  • Bilet ulgowy
    3 zł
  • Kontakt
    58 551-22-66, 58 551-50-31
normalny - 5,00 zł
ulgowy - 3,00 zł
dzieci i młodzież od 6 do 16 lat – 1 zł

czwartek – wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga można zobaczyć w: