• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Juliusz Cezar

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
19. Festiwal Szekspirowski
6.0
1 ocena
Państwowy Teatr Rustaveli w Tbilisi (Gruzja)
Juliusz Cezar
William Szekspir

Szekspir zaczerpnął akcję "Juliusza Cezara" z "Żywotów równoległych" Plutarcha, jednak zauważalnie skompresował prawdziwe wydarzenia historyczne. Świadomie ominął zwycięstwa Cezara-dowódcy, skupiając się raczej na przedstawieniu bohatera jako męża stanu, Rzymianina i obywatela. Wprowadził na scenę w swojej "rzymskiej tragedii" (reprezentującej dramat polityczny w najczystszej formie) zahartowanego polityka i intryganta, człowieka mądrego, przebiegłego i znającego wszystkie tajniki władzy.

Przy całej swojej wielkości Cezar pokazany jest jako człowiek przesądny i słaby fizycznie. Kiedy stracił młodość i jest styrany życiem, które poświęcił na służbę Rzymowi, pragnie, żeby miasto i jego mieszkańcy skłonili się przed nim w pokłonie, przyznając mu nieograniczoną, autorytatywną władzę. Przed wejściem Cezara do Senatu Szekspir wkłada bohaterowi w usta słowa, świadczące o jego odwadze i świadomości nieuchronnie zbliżającej się zagłady. Później, na Kapitolu, w scenie morderstwa, Cezar wygłasza swoje słynne zdanie: "I ty, Brutusie!". Od tego momentu zaczyna się prawdziwe życie Cezara w opowiadanej przez Szekspira historii. Jak mówi Antoniusz: "Duch Cezara na zemstę łakomy".

Tłumaczenie: Robert Sturua i Nino Kantidze
Reżyseria: Robert Sturua
Scenografia: Mirian Shvelidze
Kostiumy: Ana Ninua
Choreografia: Mariam Aleksidze
Muzyka: Ia Sakandelidze

Obsada: Nino Arsenishvili, Zaza Baratashvili, Ivane Gogitidze, Paata Guliashvili, Beso Zanguri, Andria Tavberidze, Zura Ingorokva, Kakha Kupatadze, Mamuka Loria, Keti Svanidze, Gagi Svanidze, Beka Songulashvili, Davit Uplisashvili, Zura Sharia, Gega Chkaidze, Levan Khurtsia, Lasha Jukharashvili

---

Robert Sturua ukończył Tbilisi State Theater Institute (pod kierunkiem słynnego reżysera Michaiła Tumaniszwiliego) i w 1963 roku dołączył do Teatru Rustaveli. Sturua jest dyrektorem artystycznym Teatru Rustaveli od 1980 roku. Wystawił w nim ponad 100 różnych spektakli. Zaprezentował na scenie już 17 z 37 sztuk Szekspira. Sturua doskonale maluje, gra jazz i jest dramatopisarzem. Ma niezawodną intuicję i wyczucie czasu i nigdy mu się nie poddaje.

Państwowy Teatr Rustaveli w Tbilisi (Gruzja) został założony w 1879 roku przez Związek Artystów, zrzeszający aktorów, pisarzy, ludzi biznesu, postaci ze świata polityki. Tajemnica wiecznej młodości Teatru Rustaveli tkwi w jego zdolności do regularnego samoodrodzenia. Każdą dekadę cechuje nowa twórcza epoka, która powtarza rytm zmiany pokoleń. Dziś Państwowy Teatr Rustaveli odzwierciedla Gruzję i światową kulturę teatralną w przedstawieniach w nowej estetyce reżyserowanych przez Roberta Sturuę, który dołączył do Rustaveli w 1962 roku i został jego dyrektorem artystycznym w roku 1979.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery