• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jesienne głosy tradycji śladami Kolberga - pieśni z Kielecczyzny oraz kolędy i pastorałki

W dniach 20-21 grudnia 2014 roku w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się trzecie i zarazem ostatnie spotkanie z cyklu "Jesienne głosy tradycji śladami Kolberga". W grudniu poznamy pieśni z Kielecczyzny. Nie zabraknie również kolęd i pastorałek. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodą ze śpiewem. Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane.

maj 12

niedziela, godz. 10:00, 12:00, 14:00

bilety 30, 40 zł
Kup bilet

w każdą środę (do 27.06), godz. 18:30

Gdańsk,
bilety 25 zł
Warsztaty śpiewu tradycyjnego są dedykowane pracy nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla śpiewu wiejskiego w wielu tradycyjnych kulturach muzycznych świata. Głównym celem spotkań jest przede wszystkim "rozśpiewanie" uczestników, zachęta do poznania i zgłębiania walorów swojego głosu, rozwój muzykalności i ekspresji wokalnej oraz poznanie konkretnej lokalnej tradycji muzycznej
Prowadzenie: EWA GROCHOWSKA

Jest uczennicą wybitnego skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Główny obszar jej muzycznych zainteresowań to śpiew tradycyjny i muzyka instrumentalna centralnej i południowo - wschodniej Polski. Prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Europie Środkowo - Wschodniej, realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym.
Związana m.in. z Kapelą Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (www.staromodni.pl) i zespołem Warszawa Wschodnia. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 r. Obecnie (styczeń - grudzień 2014) realizuje drugi projekt stypendialny MKiDN pt.: "Głos, rytuał, wspólnota: tradycyjny śpiew obrzędowy".

Opis warsztatów:

W trakcie zajęć będziemy zwracać szczególną uwagę na wybrane idiomy muzyczne Kielecczyzny, koncentrując się na szczególnych cechach tego stylu (gwara, tembr, rytmika, zagadnienia intonacyjne). Tempo rubato, "przyśpiewkowy" styl wykonywania pieśni zarówno lirycznych jak i obrzędowych, wariantowość melodii - wszystkie te cechy czynią śpiew tego regionu niezwykle ciekawą i satysfakcjonująca materią pracy warsztatowej.

Drugim elementem spotkania - z uwagi na zbliżające się Boże Narodzenie - będą tradycyjne kolędy i pastorałki, pochodzące z tradycji ustnej (Lubelszczyzna, Mazowsze, Małopolska).
W programie zajęć znajdzie się praca nad emisją głosu, ekspresją głosowo - muzyczną, koordynacją fizyczno - oddechową, tembralnością i całą grupą zjawisk, zwiazanych z formowaniem i artukulacją dźwięku, intonacją, energetyką, współbrzmieniem w grupie śpiewaczej. z elementami emisji i higieny głosu
W sposobie pracy istotna jest dla mnie indywidualność i unikalność tembrowa każdego ze śpiewających w połączeniu z poszukiwaniem różnych jakości brzmieniowych w śpiewie grupowym. Zajęcia są nie tylko procesem opanowywania konkretnego repertuaru, ale przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym.

Oczekiwania wobec uczestników
umiejętność uczenia się "ze słuchu" (bez zapisu nutowego), gotowość na aktywny udział w ćwiczeniach emisyjnych, artykulacyjnych i fizycznych oraz samodzielną pracę poza planowymi godzinami zajęć. Mile widziany jest też dobry humor, odrobina dystansu do siebie samego i przyjazne nastawienie wobec innych uczestników zajęć.

Poziom grupy: początkujący/średniozaawansowany.

Harmonogram:
Sobota: godz. 10.00 - 17.00 (6h + przerwa )
niedziela: godz. 13.30 - 16.30 (3h)

Koordynatorki: Olga Krasoń i Katarzyna Rosińska
Organizator: Stowarzyszenie Trójwiejska
Współpraca: Teatr Gdynia Główna

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    150 zł
Opłaty: udział w warsztatach jest płatny. Całkowity koszt wynosi 150 zł.
Opłatę za udział w warsztatach prosimy uiszczać na konto nr: 70 2130 0004 2001 0617 4791 0001 (Stowarzyszenie Trójwiejska, Aleja Jana Pawła II 4F/18, 80 – 462 Gdańsk) z dopiskiem „Jesienne głosy tradycji śladami Kolberga”
Kontakt i zapisy: glosytradycji@gmail.com, o zapisie na warsztaty decyduje kolejność uiszczania opłat, a nie kolejność zgłoszeń, liczba miejsc ograniczona. Na zgłoszenia czekamy do niedzieli, 14. grudnia.
Kontakt telefoniczny: 502 403 906, 692 533 602

Opinie

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?