• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak robić teatr z klasą

Łukasz Rudziński
23 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Chętnie podziwiamy i oklaskujemy artystyczne dokonania profesjonalistów. Projekty edukacyjne "Teatr z klasą" i "Teatr i edukacja" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dają uczniom możliwość sprawdzenia, jak to jest być aktorem i edukują nauczycieli, aby właściwie rozwijali twórcze pasje podopiecznych. Odbywający się w Teatrze Miejskim w Gdyni w dniach 20-22 grudnia teatralny finał projektu przekonuje o słuszności takich działań.



Młodzież i nauczyciele w bardzo różny sposób podchodzili do pracy nad spektaklami. Uczniowie Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego w Gdańsku zaprezentowali "Kate, the Shrew! - Kasię, Złośnicę" wg "Poskromienia złośnicy" Szekspira, zagrane w języku angielskim. Młodzież i nauczyciele w bardzo różny sposób podchodzili do pracy nad spektaklami. Uczniowie Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego w Gdańsku zaprezentowali "Kate, the Shrew! - Kasię, Złośnicę" wg "Poskromienia złośnicy" Szekspira, zagrane w języku angielskim.
Nauczyciele zaskakiwali śmiałymi pomysłami. W rolę Lucentia (a nie Trania, jak jest u Szekspira), uwodzącego Biankę w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, wcieliła się dziewczyna. Nauczyciele zaskakiwali śmiałymi pomysłami. W rolę Lucentia (a nie Trania, jak jest u Szekspira), uwodzącego Biankę w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, wcieliła się dziewczyna.
A o wydanie starszej córki za mąż dba nie ojciec Kasi i Bianki, czyli Baptista Minola... a jego dominująca żona, Lady Baptista, której próżno szukać w sztuce Szekspira. A o wydanie starszej córki za mąż dba nie ojciec Kasi i Bianki, czyli Baptista Minola... a jego dominująca żona, Lady Baptista, której próżno szukać w sztuce Szekspira.
Projekty edukacyjne "Teatr z klasą" i "Teatr i edukacja" odbyły się po raz drugi. Pierwszy adresowany jest do uczniów, drugi do nauczycieli. - Stwierdziliśmy, że warto dotrzeć do uczniów i zainteresować ich teatrem. Nawiązaliśmy również kontakt z nauczycielami, aby przygotować ich do pracy nad przedstawieniem teatralnym - mówi Anna Ratkiewicz-Syrek z Fundacji Theatrum Gedanense, koordynatorka projektu "Teatr z klasą". - Chcieliśmy wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenia i wyzwolić potencjał młodych ludzi. Sami byliśmy ciekawi, co się wydarzy.

Przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne we wszystkich zaproszonych do udziału w projekcie szkołach, rozsianych po terenie całego województwa. "Teatr z klasą" nie ominął m.in. Wejherowa, Słupska, Helu, a także mniejszych miejscowości - Ryjewa, Parchowa, czy Leśnic. W szkołach odbyły się spotkania z aktorami, teatrologami i nauczycielami akademickimi. Z kolei nauczyciele klas biorących udział w projekcie zostali zaproszeni do Gdańska na cykl szkoleń, poświęconych pracy nad spektaklami.

Z 26 uczestniczących w projekcie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, aż 23 klasy zaprezentowały swoje minispektakle. Trwający od 20 do 22 grudnia przegląd młodzieżowych form dramatycznych "Teatr z klasą" był zwieńczeniem trwających kilka miesięcy warsztatów i umożliwił młodym ludziom poznanie mechanizmów funkcjonowania teatru. Dla wszystkich występ na profesjonalnej scenie był wielkim przeżyciem. I rozbudził apetyt na dalsze teatralne przygody.

- Bardzo trudno jest dograć terminy prób, bo młodzież z naszej szkoły ma wiele zajęć pozalekcyjnych. Jednak miałam taką grupę, że młodzież rezygnowała z wyjazdu do domu, żebyśmy mogli próbować w soboty - przyznaje Joanna Sadowska, nauczycielka języka polskiego III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni - Zauważyłam, że uczniowie mają dużą potrzebę uczestnictwa w przedsięwzięciach artystycznych.

W podobnym, bardzo pozytywnym tonie wypowiadają się inni pedagodzy, zaangażowani w projekt "Teatru z klasą". - Z grupą teatralną Technikum Hotelarskiego pracuję od trzech lat. Kilka miesięcy pracy nad tym projektem pozwoliło tej grupie rozwinąć swoje zainteresowania. Pracujemy dalej, kolejne spektakle przed nami, ale już w nowym roku - zapewnia Halina Konkel, nauczycielka języka polskiego w Technikum nr 1 w Słupsku.

Niektóre pokazy miały charakter psychodramy, inne wzbogacone zostały o rozbudowaną choreografię, niekiedy specjalnie przygotowywaną przez szkolną grupę taneczną (np. XIII LO im. K.K. Baczyńskiego w Gdyni). Czasami młodzież realizowała bardzo śmiałe wizje teatralne nauczycieli, wcielających się w role reżyserów.

- Przygotowaliśmy pełną wersję "Poskromienia złośnicy" Szekspira, jednak ze względów regulaminowych mogliśmy pokazać tylko część naszego przedstawienia. Jako jedyni gramy po angielsku, by w ten sposób mobilizować młodzież do nauki języka - mówią Joanna Nikulin-Stawińska i Anna Czajka, anglistki przygotowujące spektakle z kołem teatralnym SZKOT Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. - Na scenie gra tylko kilka osób, ale jest nas dużo więcej: mamy ekipę techniczną, scenograficzną, a nawet makijażystkę. W sumie w produkcji spektaklu bierze udział blisko 30 osób..

W "Teatrze z klasą" nie ma wygranych i przegranych. - Nie chcieliśmy robić konkursu. Uważamy, że wzięcie udziału w przeglądzie już jest nagrodą. Trzeba pamiętać, że przygotowanie spektaklu przez nauczycieli i uczniów to bardzo wielki wysiłek. I nie chcemy prowadzić do rywalizacji pomiędzy zespołami. W kolejnych edycjach projektu liczymy na współpracę z nowymi pedagogami, aby krąg zaprzyjaźnionych nauczycieli i klas, które wezmą udział w warsztatach, stale się powiększał - kończy Anna Ratkiewicz-Syrek.

Miejsca

Opinie (5) 7 zablokowanych

  • p. Anna Czajka (1)

    Dziekuje za wszystkie lekcje, ktore tak bardzo roznily sie od podejscia innych n-li czy anglistow. Nigdy nie bylo rownie wesolo uczciwie a przede wszystkim ciekawie. szkoda ze zajecia z Pania juz za mna ale pozegnania sie ze szkola nie zaluje ;)

    • 11 1

    • pani Aniu, zaraz nasza cala klasa sie dopisze! popieram - zajecia ok, belfer - super

      • 5 1

  • pierwszy krok

    to brak uspionych pollonistek z otwartymi oczami na swiat i ludzi ,co w praktyce jest odwrotnie niestety

    • 4 1

  • Kiedy Teatr Wybrzeże wystawi klasykę ?

    Nie bać się ,trójmiejscy widzowie czekają na teatr przez duże T , a nie wystawiać surralistyczne brednie i udawać że wszystko jest o.k.....

    • 4 5

  • bzdura

    dzieciaki i tak nie są w stanie grać po ludzku - nie łudźmy ich, że mogą być artystami, bo niektórzy w to uwierzą, zasilając grono bezrobotnych, uczestników terapii psychologicznych, czy innych dewiantów

    • 2 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to:

 

Najczęściej czytane