• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Günter Grass - cykl spotkań i debat (1 opinia)

Cykl spotkań poświęconych Günterowi Grassowi z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone spuściźnie Grassa w kontekście mówienia o mniejszościach.

Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37
Uczestnicy: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Andreas Hetzer, amb. Maciej Kozłowski, dr Peter Oliver Loew
Moderatorka: Marta Wróblewska


W 2017 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin zmarłego w 2015 roku Güntera Grassa - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autora Trylogii gdańskiej, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, patrona jednej z filii Gdańskiej Galerii Miejskiej. W 2015 roku podobizna z brązu pisarza zasiadła tuż obok głównego bohatera kultowej już powieści  Blaszany bębenek - Oskara Matzeratha, w jego rodzinnym Wrzeszczu - dzielnicy Gdańska, która w powieściach Grassa urosła do rangi centrum wszechświata (Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu, Psie lata).

Urodzony z matki Kaszubki i ojca Niemca w Wolnym Mieście Gdańsku, Grass po wojnie, zmuszony do opuszczenia swojej małej ojczyzny, sam w pewnym stopniu stał się częścią mniejszości w Niemczech. W jego życiu i powieściach niejednokrotnie pojawiali się przedstawiciele mniejszości społecznych, religijnych, kulturowych, o których mówił głośno, obszernie pisał i na rzecz których podejmował rozmaite działania. Literaccy bohaterowie, których stwarzał, są często outsiderami, wyalienowanymi ze społeczeństwa. Jakie znaczenie ma spuścizna Grassa w kontekście mówienia o mniejszościach? W jaki sposób odnosi się do przeszłości, dziedzictwa kulturowego i teraźniejszego status quo Gdańska, Polski i Europy? Kim jest dzisiejszy gdańszczanin, Polak, Niemiec, Europejczyk? I czy tożsamość Gdańska, Polski i Europy u progu XXI wieku została skutecznie zdefiniowana? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć podczas pierwszego z serii spotkań inspirowanych życiem i twórczością Noblisty, odbywających się przez cały 2017 rok w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

---
Cykl spotkań realizowany jest we współpracy z Deutsches Kulturforum Östliches Europa i Collegium Civitas, jako część programu obchodów rocznicy 90. urodzin Güntera Grassa, w ramach cyklu debat o sztuce i kulturze pt. "Skala Beauforta".

Opinie (1)

  • Kto wciąż lansuje w Gdańsku tego esesmana?

    Dlaczego odsuwacie w niepamięć Brunona Zwarrę? Niemieckie pieniądze przekupują polskie sumienia? Zwarra obchodził 90 urodziny w 2009 roku. Były jakieś obchody? Teraz dożywa swych dni i pewnie serce mu pęka gdy patrzy na to co robicie z Gdańska.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak często wręczana jest wymyślona w Gdańsku nagroda Europejski Poeta Wolności?