• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Grafika. Artystyczny potencjał - wystawa

Wystawa prac profesorów i studentów Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej dr hab. Magdaleny Hanysz - Stefańskiej i mgr Kamila Kocurka w ramach projektu: "Sztuki piękne. Mistrz i jego uczniowie"- Cykl wystaw prac profesorów i studentów Wydziałów Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz debata o edukacji kulturowej i artystycznej zrealizowane w dzielnicy Przymorze Małe w Gdańsku.

19 kwietnia - 6 maja 2024, godz. 17:30

Gdynia,
Wstęp wolny

20 marca - 30 grudnia 2024, godz. 8:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Fundacja Fale Kultury we współpracy z AB Produkt Art zapraszają do Galerii w Kwadracie na wystawę prac profesorów i studentów Wydziału Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, . Wystawa "Grafika. Artystyczny potencjał" została zorganizowana z cyklu: "Sztuki piękne. Mistrz i jego uczniowie", który jest galeryjnym projektem Fundacji. Jest to druga wystawa z cyklu, prezentująca tym razem Wydział Grafiki. Patronem honorowym projektu jest Rektor ASP w Gdańsku dr hab. Krzysztof Polkowski.

Na wystawie swoje prace zaprezentują studenci z Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzonej przez dr hab. Magdalenę Hanysz - Stefańską i mgr Kamila Kocurka: Marek Czaja, Kamil Grobelny, Alicja Grzybowska, Katarzyna Holas, Angelika Hoppe, Milena Hościłło, Kamila Jasińska, Kamil H. Kak, Karolina Karolczak, Agata Kondraciuk, Magdalena Kozikowska, Edyta Krzyżanowska, Hanna Kur, Alicja Małszycka, Anna Staśków, Zuzanna Szalk, Jakub Śpioch, Karolina Tomaszewska, Natalia Tostanowska, Violetta Zarzecka, Dalia Żmuda - Trzebiatowska a także ich mistrzowie - prowadzący pracownię: dr hab. Magdalena Hanysz - Stefańska i mgr Kamil Kocurek oraz Dziekan Wydziału Grafiki - prof. Sławomir Witkowski. Organizatorzy chcą swoim projektem umożliwić młodym artystom prezentację własnej twórczości w sposób nietradycyjny - skonfrontowania własnych prac z twórczością swoich mistrzów - profesorów kształcących ich na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku.

Artystyczny potencjał twórców zaprezentowanych grafik, przejawia się między innymi w różnorodności stosowanych przez nich technik. Dlatego też na wystawie zobaczymy: akwafortę, akwatintę, litografię, serigrafię, suchą igłę, linoryt, kolografię, intaglio oraz druk cyfrowy. Każda z nich przepracowana w sposób indywidualny, zwieńczona nietuzinkowym dziełem sprawia, że spektrum graficznych poszukiwań artystów wydaje się nie mieć końca. Techniki łączone, takie jak intaglio, zdają się być jedynie przedsionkiem tego, co jeszcze możemy w grafice odkryć.

Prezentowane grafiki w zdecydowanej większości oscylują pomiędzy symbolicznym przedstawieniem nurtujących artystów tematów, a motywami zaczerpniętymi z natury. Nie możemy zapomnieć, że grafika gdańskiej ASP to przede wszystkim kolor. I tak zebrane na wystawie linoryt, kolografia, akwaforta i akwatinta oraz inne techniki- od koloru nie uciekają. Feeria barw zdaje się zacierać granice pomiędzy technikami graficznymi i niejednokrotnie należałoby wnikliwie obejrzeć pracę by np. kolografii nie pomylić z linorytem. Takie doznanie na pewno zainteresuje nie tylko miłośników grafiki.

Wystawa jest też próbą stworzenia kolejnej platformy dialogu, w jakiej zostanie poruszona kwestia specyficznej relacji mistrz- uczeń, płaszczyzny, jaką inicjuje w swoich działaniach Fundacja Fale Kultury po raz kolejny. Pierwszym działaniem organizacji, w jakim relacja mistrz- uczeń została poruszona to zorganizowana w maju br. debata "Edukacja kulturowa i artystyczna. Czy jest nam potrzebna?", podczas której środowiska związane z edukacją artystyczną dzieliły się swoimi doświadczeniami i odczuciami dotyczącymi tej specyficznej relacji. Drugim działaniem była zorganizowana w czerwcu br. wystawa "Malarstwo. Debiuty", gdzie swoje dzieła zaprezentowali studenci i profesorowie Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Gdańska.

ORGANIZATOR: Fundacja "Fale Kultury"
PARTNERZY: AB Produkt ART., Agencja reklamowa Pixelia.
PATRON HONOROWY: Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - dr hab. Krzysztof Polkowski
KURATOR WYSTAWY: mgr sztuki Anna Maria Czarzasta
MIEJSCE: Galeria w Kwadracie, Gdańsk- Przymorze Małe, ul. Krzywoustego 25
WERNISAŻ WYSTAWY : 25 listopada o godzinie 17.00 w "Galerii w Kwadracie" w Gdańsku (Przymorze Małe), ul. Krzywoustego 25

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 25 listopada do 16 grudnia 2016 r. (godziny otwarcia galerii- pn- pt : 10.00- 18.00, sobota 10.00-14.00)

PATRONI MEDIALNI: gdansk.pl; trojmiasto.pl; Radio Gdańsk; Dziennik Bałtycki; Gazeta Świętojańska; my3miasto.pl; Pomorze Kultury; Panorama Pomorza; naszemiasto.pl; Nasza Dzielnica.
WSTĘP: wolny

Opinie

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go: