• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Gdańskie Targi Książki 2024
PATRONAT

Gdańskie przyrodnicze kolekcje bursztynu - wystawa z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu

Zapraszamy na "Gdańskie przyrodnicze kolekcje bursztynu" - wystawę z okazji 10 rocznicy otwarcia Muzeum Bursztynu.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny

22 marca - 30 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających między 28.06-30.10.2016 r.
Wernisaż 27 czerwca, godz. 15.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - 9:00 - 13:00
Wtorek - 9:00 - 16:00
Środa - 9:00 - 16:00
Czwartek - 9:00 - 16:00
Piątek - 10:00 - 18:00
Sobota - 10:00 - 18:00
Niedziela- 10:00 - 16:00
Poniedziałek jest dniem wolnego wstępu.

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, szczyci się z okazji swoich 10. urodzin kolejną wystawą. W jej ramach zostaną zaprezentowane holotypy inkluzji w bursztynie bałtyckim uhonorowane w nazwie określeniem "gdański". Z racji okrągłych 10. urodzin Muzeum Bursztynu, prof. UG dr hab. Jacek Szwedo z Uniwersytetu Gdańskiego, nazwał i opisał nowy gatunek piewika z rodziny Achilidae - "Gedanochila museisuccini Brysz et Szwedo". Nazwa tego owada nawiązuje do Gdańska i Muzeum Bursztynu. Jest to pierwszy holotyp w kolekcji Muzeum.
"Holotypy, to po raz pierwszy odkryte dla nauki okazy, na podstawie których zostaje opisany nowy gatunek. Osoba opisująca holotyp, ma prawo do nadania mu nazwy zgodnie z kodeksem nomenklatury taksonomicznej, w języku łacińskim, w układzie binominalnym (dwuczłonowym - rodzaj gatunek). Ten model nazewnictwa po raz pierwszy został zaproponowany przez Linneusza w 1758 roku. Pierwszy "gdański" holotyp inkluzji został opisany dokładnie 160 lat temu, a więc w 1856 roku, przez Germana i Berendta. Otrzymał on nazwę Ischnoptera gedanensis, czyli karaluch gdański. Niestety zaginął. W 1880 roku, za sprawą burmistrza Gdańska, Leopolda von Wintera oraz przewodniczącego Towarzystwa Przyrodniczego prof. Theodora Karla Baila, uruchomiono Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne (Westpreußisches Provinzial Museum Danzig). Pierwsze zbiory bursztynu zostały przejęte z Towarzystwa Przyrodniczego z kolekcji Franza Antona Menge - nauczyciela szkoły średniej i od tego czasu sukcesywnie poszerzano kolekcję." - mówi Bartłomiej Kentzer z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, kurator wystawy.

Aktualnie jako "gdańskie" opisano 4 rodzaje oraz 24 gatunki organizmów zatopionych w bursztynie bałtyckim. Najwięcej - 14 - opisał profesor Ryszard Szadziewski, Kierownik Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 15 holotypów wypożyczonych z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie; Westpreußisches Landesmuseum w Warendorfie; Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz z prywatnej kolekcji Christel i Hansa Hoffeins z Hamburga. Można będzie zobaczyć również "pamiątki" po dawnym Muzeum Przyrodniczym i Prehistorycznym, wcześniej Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne 1880 - 1945. Po jednej z największych kolekcji przyrodniczych pozostały zaledwie pojedyncze próbki żywic kopalnych i bursztynu oraz buteleczki wraz z przechowywanymi w nich inkluzjami. Zostały one wypożyczone na wystawę z Muzeum Prus Zachodnich (Westpreußisches Landesmuseum) w Warendorfie i z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska) to instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Główna siedziba mieści się w Ratuszu Głównego Miasta, dawnej siedzibie władz miejskich. W placówce wzniesionej w XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Obecnie Muzeum, składa się z 8 oddziałów odwiedzanych rocznie przez około 350 tyś. gości z Polski i świata.

Muzeum Bursztynu: Jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy  Zespół Przedbramia ulicy Długiej. Usytuowany jest w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta. Składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Niegdyś stanowił kluczowy element fortyfikacji średniowiecznego Gdańska.

Kurator wystawy: Bartłomiej Kentzer

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
  • Bilet ulgowy
    6 zł
Normalny: 12 zł
Ulgowy: 6 zł
Rodzinny*: 20 zł
Normalny grupowy**: 11 zł
Ulgowy grupowy**: 5 zł
Punkt widokowy: 5 zł
Szkolny***: 1 zł
* do ośmiu osób (w tym dwoje dorosłych)
** co najmniej 10 osób

Opinie

Sprawdź się

Wydawnictwo i księgarnia z Sopotu o tej samej nazwie to: