• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk światową stolicą filmów niezależnych

Jakub Knera
31 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Kadr z filmu "Podglądacz" Adama Uryniaka, który będzie można zobaczyć na festiwalu w bloku filmów polskich. Kadr z filmu "Podglądacz" Adama Uryniaka, który będzie można zobaczyć na festiwalu w bloku filmów polskich.

Już w piątek rozpoczyna się kolejna ciekawa impreza - tym razem w Gdańsku odbędzie się 71. Światowy Festiwal Filmów Niezależnych UNICA, najdłużej trwająca na świecie impreza filmowa.



Festiwal jest organizowany przez Światową Unię Kina Niezależnego UNICA, skupiającą 36 Narodowych Federacji Filmowców Niezależnych, głównie z krajów europejskich, ale też m.in. Korei Południowej, Argentyny czy Tunezji. To coroczne zwieńczenie działalności tej organizacji - po raz pierwszy odbył się w 1931 roku w Paryżu. W Polsce miał miejsce trzykrotnie: w 1975 roku w Toruniu oraz w 1997 i 2003 roku w Warszawie - zarówno tegoroczną jak i ubiegłe edycje organizuje Polska Federacja Niezależnych Twórców Filmowych.

- To przegląd najciekawszych filmów niezależnych krajów członkowskich z ostatniego roku - opowiada Witold Kon, dyrektor Festiwalu Unica 2009. - Jeśliby dodać 6 lat trwania wojny to festiwal krąży po świecie już od 77 lat. Nie ma na świecie tak długo istniejącego festiwalu filmowego.

Filmy na konkurs może zgłosić każde państwo wchodzące w skład Światowej Unii Kina Niezależnego UNICA. Każdy kraj ma wyznaczony czas projekcji, który jest określany na podstawie zdobytych we wcześniejszych edycjach medali - w przypadku najwyżej punktowanych państw może to być 75 minut.

- W tym czasie mogą odbyć się zarówno projekcje kilkunastu filmów krótkometrażowych jak i jednego lub dwóch pełnometrażowych obrazów - tłumaczy Witold Kon.

Trzon imprezy będą stanowić obrazy podzielone na tematyczne sekcje, poświęcone filmom z danych państw. Będzie więc m.in. kino hiszpańskie, francuskie, czeskie, niemieckie czy rosyjskie, ale też ukraińskie, chorwackie, estońskie czy macedońskie. Kolejność ich wyświetlania zawsze jest losowana podczas poprzedzającej ją edycji, a pokazy zawsze inauguruje blok filmów państwa, w którym odbywa się dana edycja. Razem do konkursu zgłoszono 137 filmów z 31 krajów.

Oficjalnie tytuły prezentowanych filmów ogłoszone zostaną jednak dopiero w dniu inauguracji imprezy. Z jednej strony jest to podyktowane warunkami logistycznymi (niektóre kraje bardzo późno nadsyłają listę zgłoszonych obrazów), ale też tradycją - taki tryb miał miejsce na wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy. Po projekcjach przewidziane są dyskusje publiczności, którym będą towarzyszyć wydarzenia dodatkowe - wystawy prac Moniki Walewskiej i Wojciecha Radtke oraz koncerty zespołu Ziemianie, Big Band Ireneusza Stromskiego i Lud Hauza.

Ostatniego dnia festiwalu, 12 września, obrady Jury zostaną otwarte dla publiczności - będzie można posłuchać jak jurorzy dyskutują oraz jak zapada ostateczny werdykt, w ramach którego zostaną wręczone złote, srebrne i brązowe medale Unica 2009. Sama publiczność będzie mogła wybrać swojego faworyta w ramach uznawanego za jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalu - World Minute Movie Cup. To pokazy filmów o długości nieprzekraczającej jednej minuty, które zgromadzeni widzowie będą wybierać w systemie pucharowym.

- Na czas głosowań cała sala staje się jednym wielkim jury, ludzie bardzo się tym emocjonują - opowiada dyrektor festiwalu. - Nie inaczej jest podczas obrad jury. Widzowie żywo reagują na werdykty - czasem klaszczą z zadowolenia lub tupią i głośno wyrażają dezaprobatę jeśli nie zgadzają się z wyborem zwycięzców.

Co ciekawe, pokazy będą odbywać się w Filharmonii Bałtyckiej. Dla podkreślenia światowego charakteru festiwalu przed budynkiem ustawionych zostanie pięć białych posągów Lwów Gdańskich, które publiczność i zaproszeni goście będą mogli pomalować tak, aby reprezentowały poszczególne kraje uczestniczące w festiwalu.

- Zależało nam na tym, aby cała impreza odbywała się w jednym miejscu. Filharmonia posiada najlepsze warunki logistyczne: salę, która pomieści 500 osób, foyer na liczne imprezy dodatkowe, najlepszą lokalizację czy infrastrukturę dla organizatorów festiwalu i jury - tłumaczy Witold Kon.

Dodatkową atrakcją festiwalu będą konkursy dla wielbicieli kina. Na wszystkie wydarzenia - pokazy filmowe, koncerty i wystawy - wstęp jest wolny.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (5) 1 zablokowana

  • stolica???? (3)

    w jakiej jeszcze nieobsadzonej dziedzinie zostanie ten Gdansk stolica?

    • 2 4

    • Stolicom budyniu !

      • 0 4

    • Stolica wpisów ludzi, którzy nie mają nic do powiedzenia;

      jw

      • 1 1

    • Gdańsk ma się pochwailć! zazdrosniku!!

      • 0 0

  • drugi!!!!!!

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?

 

Najczęściej czytane