• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Finisaż wystawy czasowej Ukraina przed wiekami

kwi 18-19

środa - piątek, godz. 09:00

Online
bilety 100 zł
przedsprzedaż 49 zł
maj 8

środa, godz. 12:00

Online
Wstęp wolny
Zapraszamy na wykład Radosława Liwocha z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, autora i kuratora wystawy czasowej "Ukraina przed wiekami", zatytułowany "Ostatni poganie, pierwsi chrześcijanie. Wczesne średniowiecze na zachodzie współczesnej Ukrainy".

Wykład zostanie przedstawiony w ramach finisażu wystawy, która gości u nas od stycznia i prezentuje zabytki odkryte na ziemiach dzisiejszej Ukrainy, gromadzone przez krakowskie Muzeum Archeologiczne od połowy XIX wieku do II wojny światowej. Są to zarówno przypadkowe znaleziska miłośników starożytności jak i materiał z wykopalisk prowadzonych przez archeologów. Ilość zabytków oraz przekrój czasu, z którego pochodzą są imponujące - otrzymaliśmy możliwość zapoznania się z historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat.

Radosław Liwoch postara się przedstawić pokrótce - opierając się na źródłach pisanych i zabytkach archeologicznych - proces przejścia od wierzeń pogańskich do chrześcijaństwa w odmianie bizantyjskiej i nieco go wyprzedzającą zmianę ustroju politycznego z plemiennego na państwowy, które nastąpiły nad Dnieprem i Dniestrem ok. tysiąca lat temu. Omówi i pokaże drobne pamiątki osobistej prawosławnej pobożności z wczesnego średniowiecza (krzyżyki, ikonki oraz, co może zaskakiwać, lunule), a także ówczesną zachodnioruską architekturę sakralną. Jednak zacznie od rozważań na temat Światowida ze Zbrucza, który jest symbolem pogańskiej przeszłości Słowian oraz współczesnych ruchów rodzimowierczych, a przypuszczać można, że był niegdyś swego rodzaju traktatem mitologicznym i teologicznym - nieskuteczną odpowiedzią schyłkowego pogaństwa na napór ideologiczny chrystianizmu.
 
Po wykładzie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie.



Opinie

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?

 

Najczęściej czytane