• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Film Andrzeja Wajdy o Teatrze Szekspirowskim po premierze

Łukasz Rudziński
24 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
"Zwięzła Kronika Czasu" w reżyserii Andrzeja Wajdy powstawała podczas otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, we wrześniu 2014 roku. W poniedziałek 23 lutego premierę miała finalna wersja filmu. "Zwięzła Kronika Czasu" w reżyserii Andrzeja Wajdy powstawała podczas otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, we wrześniu 2014 roku. W poniedziałek 23 lutego premierę miała finalna wersja filmu.

Film Andrzeja Wajdy poświęcony Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu, którego premiera odbyła się 23 lutego, to hybryda reportażu i dokumentu a zarazem wyraz hołdu złożonego pomysłodawcy, realizatorom i organizatorom tej wyjątkowej w skali świata sceny z otwieranym dachem. Głównym bohaterem filmu "Zwięzła Kronika Czasu" pozostaje jednak sam budynek teatru. Film wiosną dystrybuowany będzie bezpłatnie.



Andrzej Wajda połączył specjalnie zainscenizowany na potrzeby "Zwięzłej Kroniki Czasu" fragment "Hamleta" Williama Szekspira opisujący przyjazd aktorów do Elsynoru z prezentacją części oficjalnego otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (związanej z wypowiedziami oficjeli). Dodał do tego fragmenty "Hamleta", którego zagrali aktorzy Szekspirowskiego Teatru Globe z Londynu jako pierwszy spektakl w nowo otwartym teatrze w ramach Tygodnia Brytyjskiego i sfilmował wypowiedzi dyrektora teatru Jerzego Limona, architekta Renato Rizziego oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w różnych przestrzeniach budynku. Ten hybrydowy film nie jest dzięki temu ani typowym dokumentem, ani reportażem. Nieprzypadkowo film nazywany jest przez reżysera impresją na temat Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz jego otwarcia.

- Z Andrzejem Wajdą znamy się od dwudziestu kilku lat. Praktycznie od razu włączył się on w naszą działalność jako patron inicjatywy wybudowania Teatru Szekspirowskiego, choć początkowo z pewną dozą nieufności. Od początku jednak powtarzał, że musimy mieć na otwarcie premierę z "Hamletem" i tak też się stało. Andrzej Wajda chciał obrazem i słowem pokazać dzieje naszego teatru od XVII wieku do dzisiaj. Wykorzystał fakt obecności aktorów Teatru Globe i nawiązał do początków XVII wieku, kiedy angielscy aktorzy przyjeżdżali i występowali tutaj, w teatrze bardzo podobnym do tego, jakim dziś możemy się szczycić - powiedział Jerzy Limon, dyrektor teatru, przed premierową projekcją.

Głównym bohaterem filmu jest sam budynek teatru wybudowanego po 400 latach w miejscu Szkoły Fechtunku, gdzie już wtedy swoje spektakle prezentowali angielscy aktorzy. Głównym bohaterem filmu jest sam budynek teatru wybudowanego po 400 latach w miejscu Szkoły Fechtunku, gdzie już wtedy swoje spektakle prezentowali angielscy aktorzy.
W tym półgodzinnym filmie znajdziemy m.in. wypowiedź architekta teatru Renato Rizziego na temat jego autorskiej koncepcji teatru łączącego niebo (poprzez otwarcie dachu) z ziemią i jej energią (stąd ciemny, ziemisty kolor budynku). Rizzi przyznaje, że otwarcie dachu to - niczym rozłożenie skrzydeł - niezwykły symbol ideałów Solidarności - godności i wolności dla wszystkich gdańszczan. Jerzy Limon dodaje, że niektórzy brali go za szaleńca, gdy przekonywał do idei zbudowania od podstaw teatru szekspirowskiego w Gdańsku. Z kolei prezydent Adamowicz przekonuje o niezwykłym dialogu, jaki nawiązują ze sobą budynek GTS i Bazylika Mariacka.

Głosu, którego w filmie najbardziej brakuje, nie daje reżyser samego przedsięwzięcia. Jego impresja nie ma zwartej, ściśle określonej struktury. Momentów inscenizowanych, gdzie w rolach Hamleta i Poloniusza występują Józef PawłowskiKrzysztof Gordon (aktor Teatru Wybrzeże), jest niewiele. Dramaturgia zarysowana dzięki ich występowi szybko ustępuje miejsca kronikarskim migawkom z otwarcia teatru, wypowiedziom osób bezpośrednio i pośrednio zaangażowanym w projekt budowy teatru i fragmentom spektaklu Teatru Globe. Kronika płynnie zamienia się w dokument, ten zaś przeobraża się w reportaż.

W takiej konwencji nie sposób "Zwięzłej Kroniki Czasu" przypisać do jednej, drugiej czy trzeciej kategorii. Impresja Andrzeja Wajdy to dzięki temu obraz niejednorodny, momentami chropowaty, ale z niezmiennie pięknymi zdjęciami budynku teatru i jego dziedzińca, wydobywającymi całą urodę tego miejsca.

Film nie ma jednak specjalnych walorów artystycznych. To przede wszystkim wartościowy materiał promujący ideę powstania teatru i wyjaśniający jego kształt, usytuowanie czy wygląd. Dlatego też będzie rozpowszechniany nieodpłatnie. Nim jednak to nastąpi "Zwięzła Kronika Czasu" 12 marca będzie mieć również swoją premierę warszawską. Podczas niej gościem honorowym będzie sam reżyser tego nietypowego obrazu, Andrzej Wajda.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (23) 8 zablokowanych

  • (2)

    Czyli powstał film maskujący całą zmyślona historię tego teatru w Gdańsku.
    Jeszcze raz napiszę, nie mam pretensji do prof. Limona o to że chciał takiego teatru ale o to, że wszelkimi sposobami naginał historię, zafałszowywał jej tło oraz zmanipulował konkurs na projekt teatru.

    • 57 11

    • Ciesz się że jakiś inny prof. Srymon z UG nie fantazjuje (1)

      na przykład że w Danizg dawno-dawno-temu wybudowano piramidę
      większą od tej dla faraona Cheopsa...

      bo że Budyń by w to wszedł to przecież pewne

      • 12 15

      • Mamy za to stadion ponad miarę, i to bez wsparcia światłych profesorów z UG, tu sam ŁUN maczał łapki.

        • 13 6

  • Gdańsk stał się od jakiegoś czasu ulubionym miejscem pupilków platformy którzy jawnie poparli Budynia w ostatnich wyborach. (1)

    Wajda, Materna, Młynarski...
    Przypadek czy odwdzięczanie się na koszt podatnika?

    Oglądać film z m.in. wypowiedziami Budynia - cóż za budujący performance!

    • 46 14

    • Szczególnie gdy się to porówna z mową p. prokurator z Poznania o różnicach pomiędzy przychodami z najmu mieszkań a składanymi deklaracjami.

      To jest dopiero performance!!!

      • 18 4

  • Impresja Andrzeja Wajdy to lewactwo i popapraństwo. (3)

    Jak za komuny tak i teraz jest na każde skinienie tych od żyrandoli.

    • 36 15

    • kim jesteś i co zrobiłeś w życiu? (2)

      to żenada że jacyś nieudacznicy którzy boją się nawet podpisać, mają czelność tak pisać o jednym z największych Polaków którego dzieła są znane na całym świecie. Co zrobiłeś w życiu, kto zna dzieło twych rąk ?? Bo twoje komentarze są do d*py i na Pulitzera nie zasłużysz. Miernota taka a wyżej d*py sr* i mniemanie o sobie ma. Chamstwo i prostactwo

      • 2 10

      • Żydokomuna tworzy "wybitne dzieła wielkiego brata" który wie, czego chce (1)

        W stosunku do nas Wajda jest osobą publiczną i każdy z nas ma prawo oceniać jego dokonania. Ty oceniasz pozytywnie, ja krytycznie i jest to pluralizm, demokracja. Ty żądasz powrotu komuny, czyli jesteś "Miernota taka a wyżej d*py sr* i mniemanie o sobie ma. Chamstwo i prostactwo" - tak ja oceniam ten Twój post.

        Andrzej Wajda to lewacki inżynier ludzkich dusz.
        Komuniści - jak powszechnie wiadomo - szerzyli propagandę historyczną, a mówić o prawdziwych faktach nie było wolno (symbolem kłamstwo katyńskie). Mamy teraz Polskę wolną, czy demokrację inaczej? Medialny głos tylko dla politycznie poprawnych, którzy znowu serwują nam nowomowę o "bandytach" i o "polskich faszystach". Przykład - w październiku 2010 r. Andrzej Wajda, tłumacząc powody, dla których postanowił nakręcić film biograficzny o Lechu Wałęsie, powiedział, że nie może już dłużej obojętnie przyglądać się "tak zwanym historykom, którzy na usługach zgranych polityków fabrykują od nowa historię Polski według ich zamówień". "Dlatego wszystkich zainteresowanych tym, jak to było naprawdę, zapraszam na mój następny film". To bardzo ważna deklaracja reżysera filmu "Wałęsa", prawda?

        Niestety, zamiast zapowiadanej prawdy mamy do czynienia z fałszerstwem, z rodzajem politycznej maczugi na wątpiących w wielkość Wałęsy. Za publiczne pieniądze, przy wsparciu elit rządzących, powstał propagandowy film fałszujący nie tylko biografię Wałęsy, ale także dzieje polskiego oporu przeciwko komunizmowi. Bronisław Wildstein odnosząc się swego czasu do - wówczas nowych - pomysłów reżyserskich Wajdy, napisał: "Andrzej Wajda jest reżyserem świetnym. Dlaczego jednak, gdy podejmuje się robienia filmu o Wałęsie, wiemy, że będzie to wyłącznie hagiografia? Ano dlatego, że Wajda jest częścią establishmentu i robi film na zamówienie".

        • 6 3

        • Wajda jest tak mierny i przeciętny, że nie ma sensu tego nawet komentować. Jakość jego sztuki to równia pochyła. Względne arcydzieła czasów komuny z czasem ewoluowały w kierunku historycznych, oklepanych i politycznie poprawnych miernot czasów współczesnych. Cieszmy się, że za filmy wzięło się młode i mniej znane pokolenie, bo mielibyśmy tylko 3m mułu i demencji.

          • 6 3

  • Trapez na ekranie

    Fajnie widać korekcję keystone na ekranie :)

    • 4 4

  • I co ludzie wymyślają?

    Widać na zdjęciu jak na balkonach ludzie stoją tak by im słupy nie przeszkadzały.

    A przy okazji może by tak pomyśleć by miedzy Teatrem Wybrzeże a Szekspirem wybudować jakiś nowy teatr i nazwać go Nowa Szekspirowska.

    • 8 4

  • Ten teatr to kpina (1)

    Komu potrzebny jest w gdańsku jeszcze jeden teatr skoro do istniejących prawie nikt już nie chodzi i "robią bokami", można kochać Szekspira ale żeby od razu teatr mu stawiać za pieniądze, których brakuje w kasie miasta a później likwidować pałac młodzieży żeby zapełnić przedarty worek - skarbiec miasta jest pusty obudźcie się panowie szlachta.

    • 24 9

    • kiedy byłeś w teatrze Wybrzeże ??

      To że sam nie chodzisz to widać i słychać, Chodzę do teatrów w trójmieście dość często i zawsze jest pełna sala, więc co to za stwierdzenie że "prawie nikt nie chodzi" ?? trochę więcej meteorytyki a mniej sloganów
      i zapraszam do teatru - żebyś mógł sprawdzić czy tam nikogo nie ma - tylko kupuj bilety z wyprzedzeniem, bo może nie być wolnych miejsc.

      • 3 5

  • O to rozumiem! Andrzej Wajda to Wielki Patriota jest... mistrzu dziękujemy! (1)

    "Człowiek z Marmuru", "Człowiek z Żelaza" - na tym się wychowałem. Na "Lot Smoleński" nie pójdę bo nienawidzę jak fałszowana jest prawda i nie lubię Zelnika! A poza tym byłem ostatnio na Wawelu... Kaczyński obok Piłsudskiego i Chopina. To jakiś żart jest!!!

    • 7 17

    • Komorowski będzie leżał obok Lenina

      możesz być spokojny

      • 2 1

  • Teatr dla ludzi

    Polecam wycieczkę do berlińskiego teatru "Schaubuehne", to klasyka architektury modernizmu. Jedna z lepszych scen teatralnych, wystawia. Również sporo Szekspira. Jeżeli jest to konieczne (np. nowe przedstawienie Ryszarda III), ustawia się również, konieczne galerie. Kanon zachowany a po skończonym przedstawieniu (zdjęciu z afisza), konstrukcję można rozmontować a salę teatralną przygotować do zupełnie innej produkcji. Praktycznie i chyba dużo taniej. Tak to już w latach 20-tych XX wieku, twórca teatru, E. Mendelsohn (urodzony w Olsztynie) zaprojektował ten wielofunkcyjny budynek. Aby wystawiać Szekspira, nie potrzeba koniecznie budować pomnika za nie wiadomo jakie pieniądze.
    Warto budować dla ludzi a nie własnej chwały!!!
    Zapraszam do Berlina.

    • 14 3

  • I co, dostał Oskara?

    Czy tylko Złotego Adasia?

    • 7 3

  • Kto sfinansował? Pewnie Gdańsk. (2)

    Tak się płaci za klip wyborczy i poparcie.

    Wstyd dla takiej postaci jak Wajda.

    • 8 5

    • sam się wstydź (1)

      Wajda czegoś w życiu dokonał, a z czego ty jesteś znany ?? najpierw sam pokaż kim jesteś, zrób coś, a dopiero potem oceniaj innych

      • 3 7

      • Ale czego dokonał?
        Jakieś filmy rzekomo idące w poprzek władzy wówczas rządzącej?
        Może jedynie "Ziemia obiecana" jest filmem, do którego najmniej można się doczepić, reszta jest sporym materiałem manipulacji i tzw koncesjonowanej opozycji. Dużo więcej w owym czasie w filmie dokonał Zanussi czy Bareja.
        Wajda to taka Coca-Cola lat komuny, legalnie wprowadzony do obrotu symbol kapitalizmu i poza samym symbolem, nic więcej.

        • 2 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to pierwszy w historii taki festiwal w Polsce?

 

Najczęściej czytane