Wydarzenie

Festiwal Twórczości Wrażliwej

data:
4 - 7 kwietnia 2017
miejsce:
Gdynia Gdańsk, Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Szekspirowski
PATRONAT

Jak połączyć pomaganie z radością i własnym rozwojem? Zobaczyć więcej niż widać na pierwszy rzut oka? Co sprawia, że pomagamy chętniej i z przekonaniem? To wrażliwość właśnie. To wzruszenie, poczucie siły, które pojawia się gdy ktoś słabszy, inspirujący, inny jest obok. I możemy dla niego coś zrobić. Choćby opowiadając jego historię.To Festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci - blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie. Połączenie sztuki i wartości.

4-7 kwietnia w Gdyńskim Centrum filmowym i Teatrze Szekspirowskim odbędą się panele dyskusyjne z najwybitniejszymi polskimi reporterami, pokazy filmów, wystawy fotografii wojennej i warsztaty psychologii pozytywnej. Program dostępny jest na www.wrazliwy.pl

Festiwal Wrażliwy powstał by ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem nieuleczalnie chorym dzieciom i Dziecięcym Hospicjom Domowym. Bowiem całkowity dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc właśnie im - podopiecznym i partnerom fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.

"I tworząc Festiwal Wrażliwy chcieliśmy jeszcze uważniej rozejrzeć się wokół. Zobaczyć więcej. I zobaczyć to oczami artystów. Filmowców, reporterów, dokumentalistów świata.

Wrażliwość to przywilej twórców, a czasem cena, którą płacą za głębsze widzenie i czucie rzeczywistości. Od nich chcemy się uczyć i uhonorować ich za to, co robią. Inspirować się historiami prawdziwych bohaterów. Uczyć się uważności. I naprawdę zaangażować w to ludzi, którzy mogą wesprzeć naszą ideę mądrego pomagania." Mówi Paula Rettinger-Wietoszko dyrektor festiwalu i prezes zarządu fundacji Zostaw Swój Ślad.

Ideę festiwalu wspierają wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekażą widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.

W ramach festiwalu obok pokazów festiwalowych odbędzie się panel dyskusyjny o wrażliwości współczesnych reporterów. Panel pt. "PIĘTRA WRAŻLIWOŚCI - z reporterami o zrozumieniu" poprowadzi Adrian Stachowski, a jego gośćmi będą tak wybitni twórcy jak Mariusz Szczygieł - współzałożyciel Instytutu Reportażu, Magdalena Grzebałkowska czy Justyna Kopińska.

Nie zabraknie także inspiracji dla dzieci i młodych widzów. "Wyszukujemy w sieci to, co może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność czy śmierć bliskiej osoby. Krótki "you-tubowy" filmik dotrze do nich znacznie lepiej, niż "kazanie" rodzica czy wychowawcy. I to właśnie nauczycielom i rodzicom chcemy dać pomysły jak pokazać w atrakcyjny sposób trudny temat. - mówi Durga Szymańska Główny koordynator Festiwalu - Młodzież chcemy zaś zainspirować, by podczas kolejnej edycji festiwalu pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów i dokonań."

Galę Finałową w Teatrze Szekspirowskim poprowadzi Grażyna Torbicka, a uświetni ją występ gościa specjalnego Festiwalu - Daniela S. Kotlińskiego - światowej sławy bas-barytonu, odnoszącego sukcesy na międzynarodowych scenach i estradach koncertowych.

Podczas gali finałowej odbędzie się też aukcja przedmiotów podarowanych przez gwiazdy polskiego i światowego kina, z której dochód zostanie przekazany podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad oraz na rozwój aplikacji HospiCare, która wspiera pracę zespołów medycznych Dziecięcych Hospicjów Domowych w całej Polsce.

"Warto tu też wspomnieć, że wszystkie osoby występujące, prowadzące i przygotowujące Festiwal Wrażliwy robią to bez żadnego wynagrodzenia, za to z wielką pasją i radością. Dzięki wsparciu partnerów merytorycznych i szkół filmowych mamy pewność co do najwyższego poziomu artystycznego, a sponsorzy festiwalu - Grupa Energa i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwili realizację naszej misji." - dodaje Paula Rettinger

"Istotą naszej pracy jest połączenie sztuki, autorytetów, wrażliwości i niesienia pomocy na najwyższym poziomie i z pełnym profesjonalizmem" - mówi Magdalena Kampowska członek Rady Fundacji, aktywnie wspierająca organizację Festiwalu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy ciekawi są najlepszych Polskich dokumentów Filmowych. Każdy uczestnik otrzyma też egzemplarz Gazety Festiwalowej z najlepszymi reportażami prasowymi i mnóstwem ciekawych inspiracji od autorytetów i gwiazd festiwalu.

Bilety na pokazy festiwalowe i panel dyskusyjny można nabyć w Gdyńskim Centrum Filmowym i na stronie http://www.gdynskiecentrumfilmowe.pl/kino_studyjne/
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 2)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.