Wydarzenie

Festiwal Twórczości Wrażliwej

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
4 - 7 kwietnia 2017
miejsce:
Gdynia Gdańsk, Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Szekspirowski
PATRONAT

Jak połączyć pomaganie z radością i własnym rozwojem? Zobaczyć więcej niż widać na pierwszy rzut oka? Co sprawia, że pomagamy chętniej i z przekonaniem? To wrażliwość właśnie. To wzruszenie, poczucie siły, które pojawia się gdy ktoś słabszy, inspirujący, inny jest obok. I możemy dla niego coś zrobić. Choćby opowiadając jego historię.To Festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci - blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie. Połączenie sztuki i wartości.

W dniach 4-7 kwietnia w Gdyńskim Centrum filmowym i Teatrze Szekspirowskim odbędą się panele dyskusyjne z najwybitniejszymi polskimi reporterami, pokazy filmów, wystawy fotografii wojennej i warsztaty psychologii pozytywnej.

Festiwal Wrażliwy powstał by ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem nieuleczalnie chorym dzieciom i Dziecięcym Hospicjom Domowym. Bowiem całkowity dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc właśnie im - podopiecznym i partnerom fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.

"I tworząc Festiwal Wrażliwy chcieliśmy jeszcze uważniej rozejrzeć się wokół. Zobaczyć więcej. I zobaczyć to oczami artystów. Filmowców, reporterów, dokumentalistów świata".

Wrażliwość to przywilej twórców, a czasem cena, którą płacą za głębsze widzenie i czucie rzeczywistości. Od nich chcemy się uczyć i uhonorować ich za to, co robią. Inspirować się historiami prawdziwych bohaterów. Uczyć się uważności. I naprawdę zaangażować w to ludzi, którzy mogą wesprzeć naszą ideę mądrego pomagania." Mówi Paula Rettinger-Wietoszko dyrektor festiwalu i prezes zarządu fundacji Zostaw Swój Ślad.

Ideę festiwalu wspierają wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekażą widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.

W ramach festiwalu obok pokazów festiwalowych odbędzie się panel dyskusyjny o wrażliwości współczesnych reporterów. Panel pt. "PIĘTRA WRAŻLIWOŚCI - z reporterami o zrozumieniu" poprowadzi Adrian Stachowski, a jego gośćmi będą tak wybitni twórcy jak Mariusz Szczygieł - współzałożyciel Instytutu Reportażu, Magdalena Grzebałkowska czy Justyna Kopińska.

Nie zabraknie także inspiracji dla dzieci i młodych widzów. "Wyszukujemy w sieci to, co może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność czy śmierć bliskiej osoby. Krótki "you-tubowy" filmik dotrze do nich znacznie lepiej, niż "kazanie" rodzica czy wychowawcy. I to właśnie nauczycielom i rodzicom chcemy dać pomysły jak pokazać w atrakcyjny sposób trudny temat. - mówi Durga Szymańska Główny koordynator Festiwalu - Młodzież chcemy zaś zainspirować, by podczas kolejnej edycji festiwalu pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów i dokonań."

Galę Finałową w Teatrze Szekspirowskim poprowadzi Grażyna Torbicka, a uświetni ją występ gościa specjalnego Festiwalu - Daniela S. Kotlińskiego - światowej sławy bas-barytonu, odnoszącego sukcesy na międzynarodowych scenach i estradach koncertowych.

Podczas gali finałowej odbędzie się też aukcja przedmiotów podarowanych przez gwiazdy polskiego i światowego kina, z której dochód zostanie przekazany podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad oraz na rozwój aplikacji HospiCare, która wspiera pracę zespołów medycznych Dziecięcych Hospicjów Domowych w całej Polsce.

"Warto tu też wspomnieć, że wszystkie osoby występujące, prowadzące i przygotowujące Festiwal Wrażliwy robią to bez żadnego wynagrodzenia, za to z wielką pasją i radością. Dzięki wsparciu partnerów merytorycznych i szkół filmowych mamy pewność co do najwyższego poziomu artystycznego, a sponsorzy festiwalu - Grupa Energa i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwili realizację naszej misji." - dodaje Paula Rettinger

"Istotą naszej pracy jest połączenie sztuki, autorytetów, wrażliwości i niesienia pomocy na najwyższym poziomie i z pełnym profesjonalizmem" - mówi Magdalena Kampowska członek Rady Fundacji, aktywnie wspierająca organizację Festiwalu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy ciekawi są najlepszych Polskich dokumentów Filmowych. Każdy uczestnik otrzyma też egzemplarz Gazety Festiwalowej z najlepszymi reportażami prasowymi i mnóstwem ciekawych inspiracji od autorytetów i gwiazd festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU

wtorek 4 kwietnia
Gdyńskie Centrum Filmowe w Gdyni

19.00 Uroczyste otwarcie festiwalu
19.15 - 21.00 Panel dyskusyjny o wrażliwości twórców "Piętra wrażliwości - z reporterami o zrozumieniu"
Organizator panelu - Instytut Reportażu
prowadzenie: Adrian Stachowski - Tygodnik Powszechny

uczestnicy panelu:
Magdalena Grzebałkowska - pisarka, reporterka Gazety Wyborczej
Justyna Kopińska - reporterka Gazety Wyborczej
Mariusz Szczygieł - pisarz, reporter, Instytut Reportażu
Liczba miejsc ograniczona!

środa 5 kwietnia 10.00 - 21.00 POKAZY FESTIWALOWE
Gdyńskie Centrum Filmowe w Gdyni

10.00-12.00 panel edukacyjny dla dzieci i młodzieży
Pokazy krótkich, mądrych filmów, które pomogą zrozumieć świat i unikać błędów. Po pokazach krótka dyskusja z udziałem widzów i autorytetów.

12.30-14.30 panel edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Krótkie formy filmowe o problemach młodzieży i sposobach radzenia sobie z nimi. Filmowe inspiracje do tego kim warto być i ostrzegawcze światełka alarmowe. Prosta forma, która trafia lepiej niż pogadanki umoralniające.

prowadzenie: Beata Szewczyk - Radio Gdańsk

18.15-21.00 Pokazy dla dorosłych

Reportaż i dokument o tematyce wrażliwej społecznie. Trudne tematy i niezwykłe, inspirujące, prawdziwe historie ludzi, którym się udało lub... nie udało. Starannie wyselekcjonowane polskie produkcje filmowe dotyczące naszego podwórka i ludzkich historii, które dzieją sie obok nas. Tych bardzo trudnych i tych, które sami chcielibyśmy umieć tak przeżyć.
Inspiracja do bycia lepszym. Do bycia przyzwoitym.

prowadzenie: Piotr Jacoń - TVN24

Na pokazach zobaczymy filmy nominowane w kategorii: reportaż i dokument filmowy PROFESJONALIŚCI:
Kasia i Sylwek - Nadim Suleiman
Dziewczęta z Auschwitz - Kinga Wołoszyn
Werka - Paweł Łoziński
Born to be help - Krzysztof Kudelski
Nauka - Emi Buchwald
Świat nie jest taki zły - Fundacja Hospicyjna
Debiut - miłość - Sylwia Rosak

Oraz nominowane w kategorii Reportaż i dokument filmowy - DEBIUT
Kurdyjska Kołysanka - Anna Domańska
Może podwieźć - Mateusz Wyszogrodzki
Dziurawa skarpeta - Michał Łebski
Winni - Anna Jakubowska
Każdy Inny - Wszyscy Równi - Uczniowie szkoły w Lichnowcach

czwartek 6 kwietnia

18.30 Otwarcie wystawy forografii wojennej
Michał Zieliński - dzieci wojny
Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Bedzie można zobaczyć zdjęcia polskiego fotoreportera wojennego Michała Zielińskiego, oraz zdjecia dzieci, którym pomagamy organizując Festiwal.

19.00- 21.00 UROCZYSTA GALA FINAŁOWA
Teatr Szekspirowski w Gdańsku
prowadzenie: Grażyna Torbicka

Ogłoszenie zwycięzców Festiwalu Wrażliwego i wręczenie nagród w kategoriach:
Najlepszy wrażliwy dokument i reportaż filmowy, kategoria PROFESJONALIŚCI
Najlepszy wrażliwy dokument i reportaż filmowy, kategoria DEBIUTANCI
Najlepszy wrażliwy reportaż prasowy, kategoria PROFESJONALIŚCI
Najlepszy wrażliwy reportaż prasowy, kategoria DEBIUTANCI
Najlepszy film wrażliwy dla dzieci i młodzieży - nagroda publiczności
Najlepszy blog wrażliwy
CZŁOWIEK WRAŻLIWY 2016

GOŚĆ SPECJALNY WIECZORU - recital
Daniel S. Kotliński - światowej sławy bas-baryton odnoszący sukcesy na międzynarodowych scenach i estradach koncertowych daje jeden z nielicznych występów w Polsce właśnie dla gości gali finałowej naszego festiwalu. Towarzyszyć mu będą muzycy światowej sławy, który przyjadą specjalnie na galę Festiwalu z całej Europy!

Licytacja niezwykłych przeżyć i przedmiotów podarowanych przez gwiazdy polskiego kina na rzecz chorych dzieci - podopieczych fundacji Polaku Pomagaj! i na rzecz rozwoju hospiCare - aplikacji mobilnej wspierającej pracę wszystkich Dziecięcych Hospicjów Domowych w Polsce.

piątek 7 kwietnia 9.00 - 12.00 Warsztaty Psychologii Pozytywnej
Siedziba Grupy Ergo Hestia S.A (budynek główny) ul. Hestii 1, Sopot
prowadzenie: Piotr Bucki

50% twojego szczęścia to geny. Wrodzony potencjał. Nie dasz rady go zmienić. 10% to okoliczności zewnętrzne - nie zawsze masz na nie wpływ. 40% to cała reszta, na którą będzimy pracować. Zmiana perspektywy, wybieranie optymalnej dla nas rzeczywistości, praca nad dobrostanem. O tym, jak budować lepsze, pełniejsze życie porozmawiamy podczas intensywnego warsztatu. Dowiesz się, że szczęście to nie przypadek. I jak zarządzać swoim.


Rezerwacja miejsc pod mailem info@wrazliwy.pl
Ilość miejsc ograniczona.

Bilety na pokazy festiwalowe i panel dyskusyjny można nabyć w Gdyńskim Centrum Filmowym i na stronie http://www.gdynskiecentrumfilmowe.pl/kino_studyjne/

Więcej informacji na stronie festiwalu
Dodaj zdjęcie

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.