• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Czym jest sukces artystyczny w polu kultury?

"Trajektorie sukcesu zawodowego. Strategie adaptacji artystów w polu kultury" to najnowszy raport badawczy Obserwatorium Kultury działającego w Instytucie Kultury Miejskiej, Fundacji Ośrodek Badań i Analiz Społecznych i Fundacji Jutro. Spotkanie, które odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.00 w sieni IKM podsumuje ustalenia badawcze dotyczące sytuacji artystów w województwie pomorskim. Najważniejsze wnioski i komentarze dotyczące badania dostępne są na stronie: www.trajektorie.pl.

- Porozmawiamy o strategiach budowania karier, społecznych rolach artystów i konfliktach związanych z prowadzoną polityką wsparcia artystów - mówi Krzysztof Stachura z Fundacji Ośrodek Badań i Analiz Społecznych. - Istnieją wyraźne napięcia miedzy subiektywnymi definicjami sukcesu a próbami obiektywizacji powodzenia zawodowego. Twórcy deklarują ważność tego wymiaru swojej pracy, który związany jest z ich indywidualnym samospełnieniem, jakością pracy, rozwojem. Z drugiej strony ciężko rozmawiać o sukcesie zupełnie poza kontekstem jego wymiernych wskaźników, takich jak wynagrodzenie, liczba odbiorców lub nagrody - kontynuuje Stachura.

Wnioski z badań mają pozwolić na rozpoznanie procesu redefiniowania ról przypisywanych artystom oraz przyczynić do wypracowania rozwiązań wspierających twórców w rozwijaniu ich artystycznych karier. Całość analizy zaprojektowana jest tak, by udzielić odpowiedzi na pytanie o to, czym jest sukces artystyczny w polu kultury i co realnie przynosi twórcom. Badacze zwracają uwagę w raporcie, że artyści działają dziś w realiach strukturalnej zmiany pola kultury i powiązanej z nią niestabilności dróg rozwoju zawodowego, którymi są m.in. brak stałego zatrudnienia i nieregularne dochody.

- Podczas badania przeprowadziliśmy 45 wywiadów z artystami i ludźmi kultury (dziennikarzami, animatorami, pracownikami instytucji i urzędnikami) z województwa pomorskiego. Nie tylko z rdzenia metropolii, ale też ze Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Bytowa Słupska oraz mniejszych miejscowości. Rozmawialiśmy zarówno z artystami doświadczonymi, jak i tymi na początku swojej kariery: malarzami, aktorami, pisarzami, poetami, muzykami - niezależnie od wieku i wykształcenia - mówi Natalia Brylowska z Obserwatorium Kultury.

W "Trajektoriach sukcesu zawodowego" czytamy również o wyraźnie dającym się zauważyć starciu misyjnego etosu inteligenckiego i indywidualistycznych wartości klasy średniej (z przedsiębiorczością i zaradnością na czele) oraz tendencji do szukania w życiu zawodowym samorealizacji i nadawania sensu własnej biografii nie tylko przez pryzmat sukcesu materialnego.

Zespół badawczy: Krzysztof Stachura (kierownik projektu), Agata Bachórz, Monika Bokiniec, Natalia Brylowska, Jakub Knera, Tomasz Grabowski.
---
Spotkanie na temat raportu badawczego "Trajektorie sukcesu zawodowego. Strategie adaptacji artystów w polu kultury"
Data: 4 grudnia, godz. 17.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
www.trajektorie.pl.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/trajektorie

Projekt "Trajektorie sukcesu zawodowego. Strategie adaptacji artystów w polu kultury" finansowany jest ze środków programu Obserwatorium Kultury realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt realizuje Fundacja Ośrodek Badań i Analiz Społecznych w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej i Fundacją Jutro.

Opinie

Sprawdź się

Znany trójmiejski zespół, który nagrał utwór "Ciągnik" to: