• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cnota gdańska: Wolność. Gdański Areopag 2009

Małgorzata Kaliszewska
3 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Areopag: czy sprawiedliwie znaczy po równo?
Wolność -  w prawej ręce trzyma księgę praw, a w lewej kapelusz. W starożytnym Rzymie właśnie kapeluszem obdarowywani byli wyzwoleńcy na znak otrzymanej wolności. Wolność -  w prawej ręce trzyma księgę praw, a w lewej kapelusz. W starożytnym Rzymie właśnie kapeluszem obdarowywani byli wyzwoleńcy na znak otrzymanej wolności.

Czego brakuje polskiej wolności? Czy jest ona nierozłączna z walką? Na jak daleko idący kompromis mogą pozwolić sobie lekarze -którzy muszą wybierać między sumieniem, a prawem i medycyną? I jak Polacy korzystają z danej im wolności. Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozpoczynającego się 3 kwietnia Gdańskiego Areopagu 2009.



Gdański Areopag to projekt społeczny, dedykowany cnotom i powinnościom człowieka oraz obywatela. Odwołuje się do tradycji Areopagu w starożytnych Atenach, gdzie zasiadano do debat. Tak jest też w Gdańsku od dziewięciu lat.

Każda odsłona Gdańskiego Areopagu poświęcona jest innemu zagadnieniu. Tym razem hasłem przewodnim spotkań i debat będzie Wolność. To ona zostanie poddana analizie przez polityków, twórców kultury, naukowców i przewodników duchowych Polaków.

Dwa dni spotkań areopagowych wypełnią przede wszystkim debaty.
Pierwsza odbędzie się w piątek 3 kwietnia o godz. 18 w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. O Prawie do wolności rozmawiać będą: były premier prof. Jerzy Buzek, pisarz Stefan Chwin, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł oraz arcybiskup Józef Życiński.

- Porozmawiamy o tym co mieli w sercach stoczniowcy gdy buntowali się w Grudniu i Sierpniu protestując przeciw pozornej wolności - wyjaśnia jeden z inicjatorów debat areopagowych ks. Krzysztof Niedałtowski. Areopagici będa rozmawiali nie tylko o prawie do wolności, ale o powinnościach związanych z roztropnym jej kultywowaniem. Jak mówi ks. Krzysztof Niedałtowski - do nas należy dziś jakość praw i obyczajów kształtujących wszystkie przestrzenie życia od sztuki po służę zdrowia.

Powinności wobec wolności będą tematem drugiego dnia debat - 4 kwietnia także w siedzibie Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Tu głos zabiorą kompozytor polski, zdobywca Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Jan A.P. Kaczmarek, europoseł Dariusz Rosati i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności o. Maciej Zięba. Dość śmiałą tezę podczas debaty postawi socjolog Ireneusz Krzemiński. - Polacy cenią sobie wolność jako niepodległość, gdy jednak ona zapanuje, natychmiast naruszają wolność tych wszystkich którzy są inni- uważa Krzemiński.

Na zakończenie Gdańskiego Areopagu w niedzielę 5 kwietnia w Kościele Św. Jana w Gdańsku w południe zabrzmi premierowo kantata napisana do słów Pisma Świętego "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus". Muzyką do niej skomponował Maciej Borowicz.

To juz kolejna edycja Gdańskiego Areopagu. Każdego roku odbywały się spotkania z wybitnymi specjalistami i znawcami poszczególnych dziedzin. Tematem dyskusji były kolejne, kluczowe zagadnienia z Karty Powinności Człowieka, którą przyjęto w 2000 roku. Nowa odsłona Gdańskiego Areopagu prezentuje kolejno osiem alegorii cnót - dzieła 17-wiecznych gdańszczan które można zobaczyć na Złotej Bramie w Gdańsku.

Miejsca

Opinie (8) 3 zablokowane

  • rzeczywiście, wybitni goście...

    Brakowało tylko Pol Pota i Tw. Bolka.

    • 5 6

  • "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus". (1)

    A co to za chamskie zawłaszczanie zrywu wolnościowego?

    Ku wolności poprowadziła nas determinacja i odwaga zwykłych obywateli, wierzących i niewierzących, niskich i wysokich, ładnych i brzydkich...

    Jak można tak z butami zawłaszczać wspólne działania na potrzeby jednej grupki?

    • 5 5

    • napisz jeszcze, że ku wolności prowadziła nas partia

      • 2 0

  • Polacy ...naruszają wolność tych wszystkich którzy są inni- uważa Krzemiński.

    "Polacy cenią sobie wolność jako niepodległość, gdy jednak ona zapanuje, natychmiast naruszają wolność tych wszystkich którzy są inni- uważa Krzemiński."

    Mam takie samo odczucie.

    Szczegolnie uderzylo mnie to po powrocie z USA, ale daje sie to odczuc tez po powrocie w Wysp albo nawet po krotkiej wizycie w Berlinie, nie mowiac juz o Amsterdamie.

    ahh gdyby Gdansk poszedl w takim kierunku jak to miasto- bylby "TOP 10" najlepszych miejsc do zycia na ZIEMI!

    • 3 1

  • goście coraz mierniejsi! (1)

    sami byli komuniści lub ich poplecznicy, nikogo z prawej strony, broń Boże. Muszą być tylko tacy, którzy w jedną trąbkę... mimo zaproszenia nie pójdę

    • 4 2

    • kaska i Marek nie badzcie smieszni.

      Na 4 wymienione w artykule nazwisko tylko jedno nalezy do czerwonego karieroiwicza (ale nie betonu).

      • 1 1

  • Nuuuuuda!

    Nic się nie dzieje...

    • 2 1

  • Zachęcam wszystkich

    Oby więcej tego typu spotkań - przydałaby sie jednak debata raczej między uczestnikami, a nie tylko bierne wsłuchiwanie się w opinie mówców - to nie debata ale raczej wykład ale mimo wszystko coś intelektualne, a tego brakuje w naszym polskim padole

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?

 

Najczęściej czytane