• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bogactwo Szekspira

K.K.
30 lipca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Piętnaście przedstawień szekspirowskich z całego świata, warsztaty teatralne i plastyczne, konferencja naukowa , wystawy złożą się na wyjątkowo bogaty w tym roku VIII Międzynarodowy Festwal Szekspirowski, który odbywać się będzie od dziś d 8 sierpnia w Gdańsku. Spotkania organizuje Fundacja Theatrum Gedanense. Pieniądze udało się pozbyć dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach projektów Szekspir Europejczykiem, Szekspir nad Bałtykiem i Rosyjski Szekspir.

Przedstawienia grane będą na scenach Teatru "Wybrzeże", Państwowej Opery Bałtyckiej, w Centrum św. Jana oraz w Hali 49 A dawnej Stoczni Gdańskiej.

- Ogromnie nam zależy, aby pokazywać publiczności całe bogactwo Szekspira - powiedział Władysław Zawistowski, wiceprezes Fundacji Gedanense.

- Wybraliśmy spektakle z najrozmaitszych powodów znaczące - powiedział prof. Andrzej Żurowski. - Będzie mozna zapoznać się z różnorodnymi stylami myślenia i gustami realizatorów. I o to właśnie chodzi, żeby nie tworzyły one spójnej całości. Spotkają państwo wiele teatrów z najwyższej europejskiej półki, przygotowane przez reżyserów z najwyższej europejskiej półki i młodych ciekawych, wchodzących coraz wyżej, agresywniej, w pejzaż teatralny.

Spotkania otworzy "Król Ryszard III", w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, w wykonaniu aktorów Teatru Nowego z Poznania. Spektakl zdobył Złotego Yoricka w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską Sezonu 2003/2004. Wystąpią również zespoły z Legnicy i Kalisza. Gdańsk reprezentować będzie przedstawienie "H"(na podstawie "Hamleta"), w reżyserii Jana Klata, powstałe w Teatrze "Wybrzeże".

Reżyser "Hamleta", Lembit Peterson, zrealizowanego w Studio Theatrum Tallin, należy do najciekawszych postaci teatru estońskiego. Estończycy mają piękne tradycje dobry teatr, reżyser ten otrzymał w tym roku nagrodę za najwybitniejsze przedstawienie w swoim Kraju. Również "Hamleta", lecz widzianego zupełnie inaczej, w nowej formule offowej, na kameralnej scenie, przedstawi Lit Moon Theatre z Santa Barbara w USA, w reżyserii Johna Blondella. Będzie to rodzaj buntu przeciwko zastanym teatralnym formom. Mający znakomite tradycje szekspirowskie teatr niemiecki reprezentować będą dwie sztuki w reżyserii gwiazdy niemieckiego teatru, Roberta Ciulli - "Tytus Andronicus" i "Kupiec Wenecki".

Miejski Teatr Tilist z Sowietska, z obwodu kaliningradzkiego, na rosyjskiej Kamczatce, przedstawi "Otella" w reżyserii Jewgienija Marczellego. Jest to zespół zdobywający nagrody na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Potęgą teatralną w Unii Europejskiej jest Litwa. Zespół wileński przedstawi "Romea i Julię" w reżyserii Oskarasa Korsunovasa.

"Romea i Julię" pokaże również teatr moskiewski, w wyłącznie męskiej obsadzie oraz węgierski zespół Tamasi Aron, grający w północnej Rumunii, w reżyserii Laszlo Bocsardiego. Po raz pierwszy zobaczyć będziemy mogli na festiwalu teatr armeński z Erewania, który przedstawi "Pułapkę na myszy, czyli próbujemy Hamleta", w reżyserii Hokoba Ghazanchyana. Wszystkie spektakle, za wyjątkiem amerykańskiego, będą tłumaczone na język polski.

Głos WybrzeżaK.K.

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?

 

Najczęściej czytane