Wiadomości

stat

Bigos: Mamy ręce pełne roboty

Iwona Bigos.
Iwona Bigos.

Skorzystajmy z tego co mamy, dajmy szansę młodym artystom, stwórzmy trójmiejską krytykę i wychowajmy publiczność - głos w naszej debacie na temat trójmiejskiej sztuki na tle Polski zabiera Iwona Bigos, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.Wczytując się w dyskusję wokół pytania, postawionego przez Trójmiasto.pl: "Czy jesteśmy peryferiami świata sztuki?", wydaje mi się, że najważniejsze już zostało powiedziane. Wszystko zależy od punktu widzenia i od ambicji, jakimi się kierujemy. Patrząc na Gdańsk z perspektywy Warszawy czy Berlina, jesteśmy peryferiami. Świadczy o tym choćby fakt, że pokonanie tego, właściwie niewielkiego dystansu 340 km między stolicą Polski a naszym miastem, zabiera skandaliczne pięć godzin. Nie wspomnę już o braku bezpośredniego połączenia ze stolicą Niemiec...

Dla mnie to sytuacja przedpotopowa, więc nie ma co się dziwić, że warszawskim krytykom nie chce się przyjeżdżać do Trójmiasta. A u nas, niestety, brakuje młodych, odpowiednio wykształconych i zaangażowanych w artystyczny dyskurs dziennikarzy. Dyskusja wywołana przez często świetne, mimo że nie zawsze spektakularne działania artystyczne, ogranicza się do kręgów ludzi bezpośrednio związanych ze środowiskiem. W pełni zgadzam się z opinią Adama Witkowskiego, że "w skali makro brakuje nam sporo do polskiej ekstraklasy". W tym kontekście cieszy, że w roku 2011 Łaźnia będzie gościć Gilberta & Georga, bo to z pewnością zostanie zauważone nie tylko lokalnie. Wtedy pewnie przyjadą do nas ludzie z całego kraju, może nawet dziennikarze z Obiegu.

Faktem jest, że nie mamy muzeum sztuki współczesnej. A szkoda, bo z całą pewnością wybudowanie architektonicznie ciekawego muzeum w centrum miasta, powiedzmy na Wyspie Spichrzów, takiego, jak Guggenheim w Bilbao, Kunsthaus w Graz, czy skromniej Marta w Herford (notabene też na peryferiach) ze świetnym programem wystawienniczym, aktywną edukacją dla dzieci i dorosłych, podniosłoby rangę miasta nie tylko w rankingu Obiegu.

Nie należy jednak tylko narzekać. Zgadzam się z Jadwigą Charzyńską, że w Trójmieście dzieje się wiele dobrego. Mamy wielu ciekawych artystów, nie wszyscy jeszcze uciekli, jest z czego wybierać. Zapraszam do nas, do GGM, na "Sleep-walk" wystawę Ani i Adama Witkowskich, którą można oglądać do 16 kwietnia.

Dzieje się sporo, ale może dziać się więcej. Myślę, że pomysłów jest dużo, możliwości ich realizacji też. Sztuka to często działanie spontaniczne, poza ramami instytucjonalnych uwarunkowań. Może powinniśmy zaakceptować fakt, że jesteśmy peryferiami?

Duża część rewolucyjnych ruchów artystycznych powstała poza centrami. Wiele najciekawszych postaw artystycznych zrodziło się na prowincji. Skorzystajmy z tego, co mamy. Dajmy szansę młodym artystom i ngo'som. Zajmijmy się stworzeniem trójmiejskiej krytyki artystycznej, chociażby kwartalnika, poświęconego nowym trendom w sztuce polskiej i światowej. Wychowajmy sobie publiczność, dajmy szansę tym "spoza środowiska" wejść w sztukę współczesną, polubić ją, docenić, a może w końcu i w Trójmieście rozwinie się rynek sztuki? Do tego potrzebne są intensywne działania w przestrzeni publicznej - my w tym roku znowu startujemy z Grassomanią i Narracjami. Cóż, mamy pełne ręce roboty.

Iwona Bigos - historyk sztuki, kulturoznawca, kurator sztuki, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. 18 lat mieszkała w Bremie. Pracowała w Stowarzyszeniu agitPolska, organizowała wystawy sztuki współczesnej, koncerty jazzowe, pracowała w Focke-Museum. Współorganizatorka festiwalu Grassomania i Narracje.

Po opublikowaniu Setki "Obiegu" i naszym artykule "Trójmiasto: jesteśmy peryferiami świata sztuki?" rozpoczynamy merytoryczną dyskusję na temat trójmiejskiej sztuki. W każdą środę zapraszamy do dyskusji ludzi z trójmiejskiego świata sztuki: artystów, kuratorów, dyrektorów galerii i wykładowców akademickich. W przyszłym tygodniu na stronach naszego portalu wypowie się Daniel Muzyczuk, historyk sztuki, krytyk i kurator.
Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 13)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

21

maja

Rewolucjoniści sztuki: Emil... Gdańsk, Muzeum Narodowe

28

kwietnia

07

maja

Litera / Kompozycja / Plaka... Gdańsk, Zbrojownia Sztuki

Rozrywka

Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście
Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście
Nika Boon: nagrała płytę z muzykami Massive Attack, Kasabian i Portishead
Od "Szansy na sukces" do gwiazd

Kulinaria

Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście
Dwie kocie kawiarnie w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: nie tylko majówka
Planuj tydzień: nie tylko majówka