• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Alternativa 2015: Błędnik codzienności - wystawa "Wernakularność" (3 opinie)

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Alternativa 2015: Błędnik codzienności - wystawa "Wernakularność".

Wernisaż: 12 czerwca (piątek)
Godz. 17.00 / Hala 90B, ul. Elektryków, tereny dawnej Stoczni Gdańskiej.
Wystawa czynna do 30 września.

Wernakularny to jeszcze mało przyswojone określenie, odnoszące się do lokalności - jej języka powszedniej komunikacji ale także lokalnej, wiedzy, technologii i sposobu obrazowania. Dziś mówimy np. o architekturze wernakularnej, takiejż fotografii czy projektowaniu wizualnym. Wernakularność wybrana jako temat wystawy głównej przynosi labirynt prac materialnych, video, prac malarskich, rzeźbiarskich i tkanin oraz aktywności artystycznych związanych z obiektami znalezionymi, technikami i technologiami codzienności, powszechnymi materiałami i czynnościami. Układa wizualny słownik powszedniego. Pokazuje związek pomiędzy lokalnością i relacyjnością.

Wernakularność spina pięcioletnią linię programową Alternativa, tropiącą istotne zjawiska lokalnego kontekstu, do jakich należały praca i czas wolny, uniezwyklenie, materialność, myślenie utopijne czy taktyki życia codziennego. Wernakularność poświęcona jest formie niezwykłej w swojej zwykłości, zaobserwowanej mimochodem. Wprowadza zamieszanie w rozumienie formy artystycznej.

Artyści: Sherko Abbas, Lida Abdul, Alice Aycock, Babi Badalov, Ismail Bahri, Ricardo Basbaum, berszmisiak, Olaf Brzeski, Karolina Brzuzan, Rafał Bujnowski, Adelita Husni Bey, Monica Bonvicini, Latifa Echakhch, Harun Farocki, Esther Ferrer, Anton Kats, Daphne Keramidas, Anna Królikiewicz, Julie Luzoir, Wandelien van Oldenborgh, Agnieszka Polska, Simon Pope, Konrad Pustoła, Tere Recarens, Sylvie Réno, Maciej Salamon, Mierle Laderman Ukeles, Florian Zeyfang.

Partnerami projektu są Frac Loraine i The Showroom w Londynie

Wystawa "Wernakularność" odbywa się w ramach cyklu Alternativa 2015: Błędnik Codzienności. Alternativa 2015 objęta został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza.

Kuratorki: Beatrice Josse, Emily Pethick i Aneta Szyłak.

Przeczytaj także

Opinie (3)

  • recenzja

    Byłem na wernisażu. Skrupulatnie czytałem wszystkie opisy a obejrzeniu wystawy poświęciłam jedynie półtorej godziny. Więcej nie trzeba. Z roku na rok wystawa jest coraz słabsza. Żadna z prac mnie nie zachwyciła, nie zaskoczyła, zero emocji. Dużo głazów, szmat , rośliny wymazane w sylikonie (oby) w 10 gablotach. Wystarczyły by 3, ba każda taka sama, ale najwyraźniej wystawa musiała pochłonąć konkretną ilość (dużą) pieniędzy. Zdjęcia Pustoły nic nie wniosły. Kolorowe, pozszywane szmaty ładne, ale szukałem i szukałem gdzie sens wieszania ich na wystawię i nie widzę. Wideo z kroplą ok, ale nie ma obrazu który na tym formacie nie robiłby wrażenia. 3 ściany śmieci poukładanych w kolorach tęczy, naprawdę nie wiem po co to. Rozmawiałem z innymi uczestnikami wernisażu, nikt nie potrafił wymienić pracy, która byłaby warta poświęcenia tej przestrzeni i pieniędzy. Szkoda. Pierwsza edycja Alternativy była ogromnym wydarzeniem. Byłem na wystawie dwa razy. Na ta już nie wrócę. Najwyraźniej Aneta Szyłak spoczęła na laurach, albo wypaliła twórczo.

    • 6 3

  • Byłem, widziałem. Nuuuuuuuuuuda i stracony czas.

    Kto daje na to pieniądze?

    • 2 2

  • Wystawa zdecydowanie lepsza od zeszłorocznej. Lepiej też zaaranżowana, dobre prace Salamona i Pustoły, świetne wideo ukraińskiego artysty, piękne wizualnie prace Anny Królikiewicz i naścienne instalacje z codziennych przedmiotów. Zabawna i wzruszająca praca Bujnowskiego.

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?