• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Alicja Stańska-Stryjecka - Nić życia (4 opinie)

Zapraszamy na wystawę Alicji Stańskiej-Stryjeckiej "Nić życia" do Państwowe Galerii Sztuki.

Wystawa czynna: od 18 września, do 11 października 2015
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 17 września 2015 o godz. 19:30.

Alicja Stańska-Stryjecka jest pierwszą i jak do tej pory jedyną Polką, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel. W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Paryska Ecole Lesage od prawie 100 lat kształci hafciarzy, którzy są autorami skomplikowanych zdobień na kreacjach kolekcji Haute Couture najsłynniejszych projektantów mody. To prawdziwa świątynia haftu i jedno z niewielu miejsc, w których podtrzymuje się sztukę pracy ręcznej i rzemiosła.

Według Alicji Stańskiej-Stryjeckiej doskonalenie rzemiosła, dbałość o detal i najwyższą jakość materiałów oraz wierność filozofii Fair Trade, to zasady, którymi powinien kierować się każdy twórca.

Sztuka - protest przeciwko współczesnemu niewolnictwu

Artystka traktuje sztukę jak misję. Chciałaby swoją pracą uwrażliwić ludzi na piękno oraz unikatowy charakter rzemiosła i pracy ręcznej, a także na nieetyczne działania związane z wykorzystywaniem dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa i "narzędziem", które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. Artystka jest do tego stopnia wierna idei Fair Trade, że nie używa w swojej pracy surowców (nici, tkanin, ozdób, koralików, a nawet... nożyczek) pochodzących z Chin, Indii lub innych krajów, w których nie przestrzega się zasad uczciwego traktowania pracowników. W swoich kreacjach nie wykorzystuje również naturalnych futer.

Na wystawie będzie można zobaczyć kobiece części garderoby zaprojektowane i zdobione ręcznie przez samą artystkę. W przestrzeni galerii pojawią się także obrazy haftowane szydełkiem crochet de luneville.

Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, globmedium.com, kulturaonline.pl, In Your Pocket, Wrota Pomorza, Elle, Ego.

Przeczytaj także

Opinie (4)

  • Byłem wczoraj po przeczytaniu kilku opinii

    Spędziłem tam ponad godzinę.
    Do tej pory myślałem że młodzi ludzie i ich typowo konsumpcyjne podejście do życia
    nie pozostawi nic naszym wnukom. Jest światełko.

    Cierpliwość i precyzja w połączeniu z gustem.

    Dziękuję

    • 7 0

  • Dałem się namówić

    • 5 0

  • To już 2 spotkanie

    Pierwszy raz widziałem Ją haftującą , w metalowej klatce na krakowskim rynku, Siadłem na ławce i czekałem kiedy zacznie się rozglądać, licząc widzów. Przez 2 godziny nie oderwała wzroku od haftu i miała dokładnie w nosie cały otaczający świat.
    Wystawą w Sopocie, narobiła mi w głowie bałaganu, muszę pomyśleć !

    • 9 0

  • Szok

    Bardzo zaskakująca wystawa,kto by pomyślał...niesamowite. Warto przeczytać wstęp na drzwiach co do wystawy, oddaje całokształt i uświadamia...oddaje sens
    Polecam!

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Antoni Suchanek, polski malarz marynista, ma swój pomnik w Trójmieście. Gdzie dokładnie się znajduje?