• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

39 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej 01.07.2016

Tegoroczny 39 Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 1 lipca i potrwa do 9 września. Koncerty odbywają się w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak co roku 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Program Festiwalu

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


01.07 Chór Kameralny "441 Hz" dyr. Anna Wilczewska, Andrzej Szadejko - organy

Chór Kameralny "441 Hz"
Chór Kameralny "441 Hz"
CHÓR KAMERALNY "441 Hz" powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem Chóru Kameralnego "441 Hz" jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.

Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. Zdobył: GRAND PRIX, statuetkę Sopockiej Mewy, dwie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zwyciężył w kategorii Muzyka świecka, uzyskując ZŁOTY DYPLOM na 12. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT 2016; dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu "Slovakia Cantat" w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na 46. Ogólnopolskim Festiwalu "Legnica Cantat" (2015), Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta (2014). Chór Kameralny "441 Hz" otrzymał również Nagrodę Grand Prix X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2014), a także Złoty Medal i I Miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2013), I Miejsce w kat. "A" (chóry o wysokim poziomie artystycznym) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009) oraz Złoty Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).

Zespół posiada również wydawnictwa płytowe: nagranie, które zostało zrealizowane podczas koncertu dyplomowego studenta Kompozycji - Krzysztofa Zimmermanna, zostało wydane w 2007 roku na płycie z okazji 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast w 2012 roku została wydana płyta z Koncertu Serioso-Giocoso, zawierająca kompozycje współczesne, charakteryzujące się nowatorskim językiem muzycznym. W 2014 została wydana nakładem wydawnictwa DUX płyta zatytułowana "Modern Choral Masterpieces".

W marcu 2013 zespół był chórem warsztatowym podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Współczesnej Muzyki Chóralnej w Gdańsku, które poprowadził prof. BartBouckaert z Belgii. Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego "Antyhona", który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar - Wschód Kultury. W listopadzie 2013 roku Chór "441 Hz" brał udział w warsztatach "Głos w akcji" i wraz ze znakomitym zespołem wokalnym Neue Vocalsolisten ze Stuttgartu prawykonał kompozycję Karola Nepelskiego.

Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).


Andrzej Szadejko
Andrzej Szadejko
ANDRZEJ SZADEJKO urodzony w 1974 roku w Gdańsku, studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.

W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza. W roku 2002 obronił przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2012 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu.Był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia).Uczestniczył aktywnie w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii, prowadzonych przez wybitnych organistów europejskich (ok. 30 kursów). Jest finalistą i laureatem wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą (Rumia, Gdańsk, Warszawa, Odense/DK, Brugge/B).Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce i innych krajach europejskich (Szwajcaria, Czechy, Dania, Holandia, Szwecja, Włochy, Niemcy, Finlandia, Norwegia) a także w USA. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku (patrz www.organy.gda.pl). Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN jako koordynator projektu Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.

Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE (www.goldbergensemble.eu), z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych. Płyta "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol I" otrzymała nagrodę czytelników Gazety Wyborczej w kategorii muzyki klasycznej - SZTORM 2008, a płyta "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol. II oraz "Johann Balthasar Christian Freislich - Passio Christi" były nominowane do tej nagrody w roku 2010 i 2012. W roku 2011 ukazała się kolejna płyta z tej serii z kantatami wielkopostnymi. A w 2013 płyta "Johann Balthasar Christian Freislich - Passio Christi" była nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej - FRYDERYK 2013. W roku 2014 kolejna płyta z tej serii "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat. Vol V Kantaty Wielkanocne" została ponownie nominowana do nagrody FRYDERYK 2014.

W 2008 roku renomowana wytwórnia niemiecka Motette-Psallite wydała jego dwupłytowy album solowy z premierowymi nagraniami utworów organowych dwóch uczniów J.S.Bacha działających w Gdańsku i Rydze - Friedricha Mohrheima i Gottlieba Müthela. Łącznie do tej pory ukazało się 12 płyt CD, w których występuje jako solista bądź dyrygent.

W roku 2011 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka poświęcona twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha, działających nad Bałtykiem p.t. "Styl i Interpretacja w utworach organowych Friedricha Christiana Mohrheima (1719?-1780) i Johanna Gottfrieda Müthela (1728-1788). Zagadnienia wykonawcze i stylistyczne muzyki organowej w regionie południowego Bałtyku w osiemnastym wieku". Książka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Książek Naukowych we Wrocławiu. W tym samym roku nakładem wydawnictwa muzycznego Polihymnia w ramach Stypendium Marszałka Województwa dla Młodych Twórców ukazało się wydanie własnego utworu Missa Brevis na chór 8-głosowy a'cappella.

W roku 2015 w ramach programu "Muzyczne Białe Plamy" w Instytucie Muzyki i Tańca zrealizował opracowanie naukowe dotyczące basso continuo, kontrapunktu, improwizacji i kompozycji na bazie manuskryptu z 517 fugami gdańskiego organisty Daniela Magnusa Gronaua, którego wydanie w wersji obcojęzycznej angielsko-niemieckie jest przygotowywane do druku w wydawnictwie akademickim Akademii Muzycznej w Gdańsku



Szczegóły festiwalu dostępne są również na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej
pod adresem: https://bazylikamariacka.gdansk.pl/
oraz na oficjalnym fanpage'u: www.facebook.com/bazylikamariacka
pdf

Sponsor festiwalu- Grupa Energa.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbyły się pierwsze edycje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - dzisiejszej wizytówki Gdyni?